Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów. Pozwala on nam na rozumienie i interpretację dźwięków z otaczającego nas świata. Narząd ten jest jednak niezwykle delikatny, w związku z tym bardzo łatwo jest go uszkodzić. W poniższym artykule omówimy najczęstsze przyczyny uszkodzenia słuchu.
Jak nadmierny hałas uszkadza nasz słuch?
Jednym z głównych czynników, który ma szkodliwy wpływ na narząd słuchu, jest zbyt duże natężenie hałasu. W momencie, kiedy znajdujemy się blisko źródła takiego dźwięku, które swoim natężeniem przekracza 130 dB możemy doświadczyć tzw. urazu akustycznego. Jest to odbiorcze uszkodzenie słuchu, któremu najczęściej towarzyszą takie objawy jak nagła głuchota, ból i szumy uszne oraz krwawienie wewnątrzuszne.
Oprócz tego wyróżniamy przewlekły uraz akustyczny, który jest spowodowany trwałą ekspozycją na hałas,przekraczającą 80 dB. Takiego urazu doświadczają najczęściej żołnierze, muzycy, pracownicy fabryk, a także robotnicy budowlani. Przewlekły uraz akustyczny występuje znacznie częściej niż ostry, a jego objawami są:
- stopniowy niedosłuch wysokotonowy; najczęściej obustronny,
- szumy uszne,
- bóle głowy i uszu,
- problemy z koncentracją.
Rodzaje niedosłuchu, czyli niedosłuch odbiorczy i przewodzeniowy
Do najczęstszych przyczyn niedosłuchu możemy zaliczyć także niedosłuch odbiorczy i przewodzeniowy.
Niedosłuch odbiorczy
To najczęstszy rodzaj ubytku słuchu. Spowodowany jest uszkodzeniem komórek rzęsistych w uchu wewnętrznym lub nerwie słuchowym na skutek czego sygnał dźwiękowy docierający do mózgu jest osłabiony bądź całkowicie zanika. Przyczynami takiego niedosłuchu mogą być:
- częsta ekspozycja na hałas,
- zmiany związane z wiekiem,
- urazy związane z pojawieniem się nagłego hałasu,
- infekcje,
- stosowanie leków ototoksycznych.
Ten rodzaj niedosłuchu można leczyć za pomocą aparatów słuchowych.
Niedosłuch przewodzeniowy
Ten rodzaj ubytku najczęściej spowodowany jest urazami lub chorobami uszu, bądź chorobami ogólnoustrojowymi. Najczęstszymi jego przyczynami są:
- patologia ucha zewnętrznego,
- uszkodzenie kosteczek występujących w uchu,
- zapalenie ucha zewnętrznego bądź środkowego,
- urazy błony bębenkowej,
- zatkanie przewodu słuchowego zewnętrznego np. woskowiną lub ciałem obcym.
W zależności od przyczyn występowania i stopnia niedosłuchu w jego leczeniu stosuje się metody chirurgiczne bądź terapię farmakologiczną. W ciężkich przypadkach niezbędny jest odpowiednio dobrany aparat słuchowy.
Patyczki higieniczne — jedną z przyczyn niedosłuchu
Patyczki higieniczne, choć uważane za niezbędne narzędzie, które pomaga w utrzymaniu czystości ucha, mogą być główną przyczyną niedosłuchu. Ich działanie może okazać się niezwykle niebezpieczne, albowiem zbyt głęboko włożone do kanału słuchowego mogą uszkodzić błonę bębenkową lub doprowadzić do infekcji ucha, a nawet do trwałego uszkodzenia słuchu. W związku z powyższym należy unikać używania patyczków higienicznych i zastąpić je innymi, bezpieczniejszymi metodami czyszczenia uszu.
Nieleczone zapalenie ucha konsekwencją uszkodzenia słuchu
Problemy ze słuchem bardzo często pojawiają się w efekcie nieleczonego bądź niewłaściwego leczenia zapalenia ucha środkowego, zwłaszcza jeśli jego objawy utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. Ponadto niedosłuch spowodowany powikłaniem po przebytym zapaleniu rozwija się powoli, początkowo nie dając żadnych znaków. Z czasem jednak powoduje coraz większe trudności w komunikowaniu się z otoczeniem. Dodatkowo objawy niedosłuchu mogą także wiązać się z wystąpieniem takich powikłań jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie błędnika czy porażenie nerwu twarzowego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyleczenie wszelkich infekcji w obrębie ucha środkowego i zewnętrznego.
Rodzaje niedosłuchu i jego przyczyny — podsumowanie
Głównymi problemami ze słuchem są czynniki zewnętrzne związane ze zbyt wysokim natężeniem hałasu, uszkodzeniami spowodowanymi np. wskutek wypadku czy złymi praktykami higienicznymi w postaci użytkowania patyczków do czyszczenia uszu. Dodatkowo pogorszenie się słuchu może być wywołane powikłaniami po zapaleniu ucha środkowego oraz występowaniem patologicznych zmian w jego obrębie. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie profilaktycznych badań tego zmysłu, w celu zapobiegnięcia jego utracie lub pogorszeniu.
Przeczytaj również:
- Jak poprawić słuch bez aparatu słuchowego
- Jak łatwo uszkodzić słuch – hałas i jego wpływ na słyszenie
- Słuch dziecka – kiedy warto wybrać się na badania z pociechą
- Jak zadbać o zdrowie swojego słuchu
- Czy słuchanie muzyki na słuchawkach może uszkodzić słuch