Co to jest audiometria i jakie są jej rodzaje?

Co to jest audiometria i jakie są jej rodzaje?

W dzisiejszych czasach badania słuchu wykonywane są za pomocą wielu metod. Jedną z najpopularniejszych i tym samym – najczęściej stosowanych – jest tzw. audiometria, o której pomówimy przy okazji dzisiejszego artykułu. Badanie to pomaga ocenić stan zdrowia narządu słuchu, a także wykryć ewentualne ubytki oraz poznać ich przyczyny. Czym dokładnie jest audiometryczne badanie słuchu? Jakie są rodzaje audiometrii? O tym w dalszej części wpisu przygotowanego przez zespół Omnifon. Zapraszamy.

Na czym polega audiometria?

Audiometria, a właściwie badanie audiometryczne, polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia (audiometru) generującego dźwięki w szerokim zakresie częstotliwości, które następnie przesyłane są za pomocą słuchawek bezpośrednio do ucha badanej osoby. Ma to oczywiście na celu sprawdzić stan narządu, a także wykryć ewentualne zaburzenia w prawidłowym słyszeniu. Wynik badania z kolei przedstawiany jest w formie audiografów – są to krzywe, które pokazują w sposób obrazowy ubytki słuchu.

Dlaczego warto przeprowadzać audiometryczne badanie słuchu?

Co przemawia za tym, aby wykonać badanie z użyciem audiometru? Przemawia za tym szereg zalet – na wstępie warto zaznaczyć, że audiometria jest bezbolesna. Podczas badania pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu – badany siada bowiem w spokojnym pomieszczeniu (kabinie), gdzie nie musi stresować się o żadne doznania bólowe. To jednak nie wszystko – audiometr, który wykorzystywany jest w czasie badania, jest urządzeniem, które dostarcza protetykowi słuchu bardzo wielu informacji, które są przydatne w kwestii potencjalnego dalszego leczenia ubytku. O czym mowa? Warto wiedzieć, że za pomocą audiometrii możliwe jest:

  • określenie tego, jak dobrze osoba badana słyszy (zakres częstotliwości),
  • określenie poziomu ubytku słuchu,
  • rozpoznanie przyczyn niedosłuchu,
  • zaproponowanie skutecznej metody leczenia,
  • dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego.

Rodzaje audiometrii

Wiesz już, na czym polega badanie i w jaki sposób jest przeprowadzane. W tym miejscu możemy przejść do kolejnego kluczowego zagadnienia dzisiejszego artykułu, a mianowicie rodzajów audiometrii – jest ich bowiem kilka i różnią się od siebie w zależności od celu badania, a także typu wykorzystywanego sprzętu.

Audiometria tonalna

Badanie przeprowadza się w celu określenia zakresu słyszalności dźwięków. Audiometria tonalna inaczej nazywana jest badaniem PTA (Pure Tone Audiometry), w czasie którego wykorzystuje się audiogram obrazujący najniższe słyszalne przez pacjenta dźwięki. Całość opiera się o prezentowaniu dźwięków o różnych częstotliwościach oraz natężeniach.

Audiometria mowy (słowna)

Jest to badanie, które polega prezentowaniu pacjentowi słów o różnym natężeniu dźwięku. Osoba badana z kolei ma za zadanie powtarzać usłyszane głosy, sylaby i słowa, przez co możliwe jest określenie stopnia ubytku, a także jak dobrze pacjent rozumie mowę w zmiennych warunkach akustycznych. Wyniki badania zapisywane są w postaci krzywej procentowej pokazującej zakres słyszanej mowy.

Audiometria impedancyjna

Ten rodzaj audiometrii polega na ocenie drożności ucha środkowego, a konkretniej na wykonaniu pomiaru ciśnienia, zmierzeniu reakcji mięśnia strzemiączkowego, a także napięcia błony bębenkowej na dźwięk.

Audiometria elektrofizjologiczna

Audiometria elektrofizjologiczna skupia się na rejestracji reakcji nerwowych, które są wywołane przez dźwięki.

Jak odczytywać wyniki audiometrii?

Jak zostało wspomniane – wyniki przedstawiane są za pomocą audiogramu, który za sprawą wykresu pokazuje dwie naniesione na siatkę linie. Jeśli chodzi o linie to:

  • lewostronne są zobrazowaniem niskich dźwięków,
  • prawostronne odpowiadają za wysokie dźwięki.

To jednak nie wszystko – na wykresie znajduje się również linia ciągła (przedstawia przewodnictwo powietrzne), a także przerywana (przewodnictwo kostne). Kiedy będziemy wiedzieć, że nasz słuch wymaga interwencji lekarskiej? W momencie, gdy linie te będą od siebie oddaloneim są one dalej od siebie, tym gorzej. Gdy rozbieżność jest spora, mówimy o zaburzeniach słyszenia.

Jakie są wskazania i przeciwskazania do przeprowadzenia badania audiometrycznego?

Kiedy pomyśleć o badaniu audiometrycznym? Głównymi wskazaniami są:

  • problemy z prawidłowym słyszeniem dźwięków (poznać je możemy po trudności w rozumieniu mowy, szumach usznych, uczuciu zatkania uszu),
  • często występujące infekcje uszu,
  • praca w ciągłym hałasie,
  • profilaktyka, która ułatwi monitorowanie stanu słuchu.

Jeśli chodzi o przeciwskazania do badania, to zaliczyć do nich trzeba:

  • aktywny ostry stan zapalny ucha,
  • urazy uszu,
  • obecność ciała obcego w uchu,
  • zaburzenia psychiczne (trudność w porozumieniu się między protetykiem a badanym).

Audiometria przeprowadzana jest zarówno przez lekarza laryngologa, jak i certyfikowanego protetyka słuchu. Jeśli chcesz sprawdzić kondycję swojego słuchu, umów się na wizytę w jednej z placówek Omnifon. Jesteśmy firmą, w której pracują wykwalifikowani protetycy z wieloletnim doświadczeniem, którzy wykonają dla Ciebie bezpłatne audiometryczne badanie, a także pomogą w doborze aparatu słuchowego.