Głuchota – skąd się bierze, czym się objawia i czy można ją wyleczyć?

Głuchota – skąd się bierze, czym się objawia i czy można ją wyleczyć?

Głuchota, nazywana inaczej utratą słuchu, to stan, w którym osoba nie jest w stanie słyszeć dźwięków lub słyszy je tylko częściowo. Jest to zaburzenie, które może mieć negatywny wpływ na jakość życia i interakcje społeczne, dlatego też niezależnie jaki ma charakter (stopniowy lub nagły), wymaga interwencji lekarskiej. W tym artykule przedstawimy przyczyny, objawy i sposoby leczenia głuchoty. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia – zespół Omnifon.

Co to jest głuchota?

Głuchota (Anacusis) to rodzaj ubytku słuchu, który objawia się znikomą zdolnością lub całkowitą niemożnością słyszalnością dźwięków w jednym, lub obu uszach. W zdecydowanie większości przypadków utrata słuchu następuje stopniowo, to znaczy, że jej stopień nasila się wraz z wiekiem. Dla przykładu: u osób niepełnoletnich jest mniejsza niż 2%, z kolei u 70-latków może wynosić już nawet 40-50%. 

Stopniowe i nagłe upośledzenie słuchu, czyli rodzaje głuchoty

Mówiąc o głuchocie, warto wiedzieć, że ten rodzaj upośledzenia słuchu rozróżnia się na kilka typów.

  1. Głuchota wrodzona – występuje już od urodzenia i może być spowodowana wadami genetycznymi lub nieprawidłowościami w rozwoju ucha w okresie prenatalnym.
  2. Głuchota nabyta – rozwija się w ciągu życia, najczęściej na skutek urazu, infekcji ucha, narażenia na hałas, używania ototoksycznych leków lub starzenia się.
  3. Głuchota przewodzeniowa – typ, w którym uszkodzenie dotyczy części przewodzącej dźwięki do ucha wewnętrznego, czyli błony bębenkowej, trąbki słuchowej, kosteczek słuchowych lub narządów ślimakowych.
  4. Głuchota odbiorcza – uszkodzenie tyczy się receptorów słuchowych w uchu wewnętrznym lub nerwów słuchowych przekazujących sygnały dźwiękowego do mózgu.
  5. Głuchota mieszana – połączenie głuchoty przewodzeniowej i mieszanej.
  6. Nagła głuchota – jak nazwa wskazuje, występuje nagle. Co ważne, nie do końca można określić przyczyny takiego stanu rzeczy. Najczęściej jednak podejrzewa się tutaj zakażenia wirusowe, niedokrwienie ucha wewnętrznego czy napadowe zaburzenia autoimmunologiczne.
  7. Głuchota starcza – ubytek słuchu będący konsekwencją starzenia się organizmu. 
  8. Głuchota jednostronna – utrata słuchu występuje w jednym uchu.
  9. Głuchota obustronna – utrata słuchu występuje w obu uszach.

Przyczyny głuchoty

Obecnie możemy wyróżnić wiele różnych przyczyn głuchoty. 

  1. Starzenie się – z wiekiem ucho ulega naturalnemu zużyciu, a uszkodzone komórki słuchowe nie są w stanie przekazywać dźwięków do mózgu.
  2. Hałas – ekspozycja na głośny hałas może powodować uszkodzenia ucha i prowadzić do trwałej utraty słuchu.
  3. Infekcje – infekcje ucha, takie jak zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego, mogą prowadzić do uszkodzenia ucha i utraty słuchu. Należy również wspomnieć o infekcjach w czasie ciąży jak np. różyczka, kiła.
  4. Choroby – takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby autoimmunologiczne.
  5. Genetyka – niektóre rodzaje głuchoty są dziedziczne i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
  6. Urazy – np. uszkodzenie bębenka.
  7. Stosowanie niektórych leków.
  8. Zapalenie opon mózgowych.

Głuchota a codzienne funkcjonowanie

Zaburzenia słuchu w postaci głuchoty mogą w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie i skutecznie obniżać komfort życia. Osoba dotknięta takim schorzeniem może mieć duże problemy w komunikacji z innymi osobami, co z kolei może poskutkować wycofaniem się z życia społecznego. Co więcej, głuchota może wpłynąć również na bezpieczeństwo osoby, czego najlepszym przykładem jest niemożliwość usłyszenia sygnałów ostrzegawczych w postaci np. klaksonów samochodowych. 

Co więcej, głuchota może odcisnąć piętno również w sytuacji zawodowej – zwłaszcza w miejscach, w których wymagana jest dobra komunikacja z innymi ludźmi. Problemy w pracy mogą z jednej strony poskutkować problemami finansowymi, a z drugiej prowadzić do problemów natury psychicznej, dlatego też bardzo ważne jest, by nie bagatelizować objawów utraty słuchu i umówić się na badanie słuchu w celu diagnozy i wdrożenia leczenia.

Diagnostyka głuchoty – jakie badania są wykonywane?

W przypadku podejrzenia utraty słuchu istnieje kilka różnych badań diagnostycznych, dzięki którym możliwe jest zidentyfikowanie przyczyny głuchoty.

  • Audiometria – audiometryczne badanie słuchu polega na ocenie zdolności słyszenia dźwięków o zróżnicowanej częstotliwości i natężeniu.
  • Impedancja (tympanometria) – badanie polegające na ocenie funkcjonowaniu ucha środkowego.
  • Otoemisja akustyczna – badanie mające na celu ocenę funkcji ślimaka.
  • Potencjały wywołane – test polegający na ocenie reakcji ucha na dźwięki, które są przekazywane do mózgu.
  • Badania fizykalne – podczas niego lekarz zagląda do ucha i sprawdza, czy w przewodzie słuchowym nie doszło do stanu zapalnego, czy zapchania woskowiną.
  • Testy przesiewowe – polegają one na zakryciu jednego ucha przez pacjenta i wypowiadaniu zdań na różnych poziomach głośności.

Z tego miejsca pragniemy zachęcić każdego, kto chce zadbać o swój słuch do umówienia się na bezpłatne badanie słuchu w Omnifon. Nasze przedsiębiorstwo od lat pomaga Polakom odzyskać komfort słyszenia dźwięków, przeprowadzając profesjonalne badania, a także ułatwiając dobór odpowiedniego aparatu słuchowego. Odwiedzając jeden z naszych oddziałów, możesz liczyć na pełne wsparcie certyfikowanego protetyka, który w empatyczny sposób pomoże Ci zadbać o Twój słuch i przeprowadzi Cię przez cały proces – od diagnostyki, po zakup odpowiednich pomocy słuchowych, aż po ubieganie się o dofinansowanie aparatów.

Czy głuchotę można wyleczyć? Jeśli tak, to, jak wygląda leczenie?

To zależy od przyczyny utraty słuchu. W niektórych przypadkach głuchotę można wyleczyć, zwłaszcza jeśli jest spowodowana infekcją lub stanem zapalnym, który może być leczony antybiotykami lub innymi lekami. W przypadku utraty słuchu związanego z uszkodzeniem ucha środkowego, jak perforacja błony bębenkowej, zabieg chirurgiczny może pomóc w naprawieniu uszkodzonego ucha. Zdarza się jednak, że głuchoty nie da się wyleczyć – w takich przypadkach leczenie może składać się z terapii słuchowej, gdzie osoba uczy się jak lepiej wykorzystać pozostały słuch, noszeniaaparatów słuchowych lub wszczepiania implantów słuchowych.

 

Przeczytaj również: