Jak czyścić aparat słuchowy? Pielęgnacja aparatów słuchowych oraz wkładek usznych w pigułce

Jak czyścić aparat słuchowy? Pielęgnacja aparatów słuchowych oraz wkładek usznych w pigułce

Aparaty słuchowe są urządzeniami o średniej żywotności pięciu lat. Aby zachować je w dobrej kondycji i cieszyć się czystym dźwiękiem każdego dnia, należy systematycznie dbać o ich higienę, a także wkładek usznych. Warto jednak mieć na uwadze, że są to delikatne przyrządy, stąd też ważne jest, aby do tematu czyszczenia podejść z odpowiednią ostrożnością, o czym porozmawiamy w dalszej części dzisiejszego wpisu. Jak czyścić aparat słuchowy i wkładki? O czym należy pamiętać? Zapraszamy do lektury – zespół Omnifon.

Pielęgnacja aparatu słuchowego – klucz do długiej sprawności 

We wstępie wspomnieliśmy, że aparaty słuchowe są delikatnymi przyrządami. Choć jest to prawdą, warto mieć świadomość, że w rzeczywistości mogą być one wytrzymałe i z powodzeniem będą znosić codzienną eksploatację przez kilka lat – podstawą jest jednak tutaj odpowiednie użytkowanie, a także regularna pielęgnacja wydłużająca ich żywotność. Niewłaściwe postępowanie zaś może poskutkować z jednej strony szybszym zużyciem, a z drugiej doprowadzić do uszkodzenia ich struktury, co będzie wiązało się z koniecznością zakupu nowego aparatu słuchowego.

Sama pielęgnacja aparatu (oraz wkładki) ważna jest zarówno ze względów higienicznych, jak i poprawności przekazywania dźwięków do ucha. Regularne czyszczenie urządzenia minimalizuje również ryzyko powstawania korozji.

Jak czyścić aparat słuchowy i wkładkę uszną?

Przejdźmy do meritum, czyli do tego, w jaki sposób czyścić aparaty słuchowe oraz wkładki uszne.

  • Po pierwsze: aparat słuchowy należy codziennie osuszać, co pozwoli usunąć wilgoć zbierającą się w mikrofonach oraz elektronice. Aby nie narazić urządzenia na uszkodzenie, należy użyć elektronicznego pudełka do osuszania lub kapsuły osuszającej
  • Przed każdym użyciem należy przetrzeć wkładkę oraz aparat za pomocą chusteczki do dezynfekcji
  • Co więcej, dwa lub trzy razy w tygodniu zalecane jest, by wyczyścić wkładkę oraz dźwiękowód z resztek naskórka i woskowiny. Do tego celu należy użyć tabletki do czyszczenia, a także specjalnie zaprojektowanego pudełka do czyszczenia. Co ważne: pamiętać o tym, by oddzielić aparat od wkładki.
  • Po czyszczeniu wypłukać wkładkę oraz dźwiękowód za sprawą letniej wody, a następnie osuszyć je.
  • W przypadku nadmiaru wody zgromadzonej w dźwiękowodzie oraz przewodach wentylacyjnych należy ją wydmuchać za pomocą gruszki.

Jak czyścić wewnątrzuszne aparaty słuchowe (ITE)?

Omawiając kwestie pielęgnacyjne, warto również pochylić się nad aparatami słuchowymi wewnątrzusznymi.

  • W ich przypadku pielęgnacja wygląda podobnie – należy je codziennie osuszać, co ma na celu usunięcie wilgoci (również za sprawą pudełka bądź kapsuły osuszającej, jeśli przebywa się w relatywnie suchym środowisku). Przed włożeniem aparatu do uszu należy przetrzeć go za pomocą chusteczki do dezynfekcji.
  • Jeżeli urządzenie posiada wentylację, należy ją codziennie udrożniać przy pomocy żyłki, z kolei do usunięcia pozostałości woskowiny i naskórka należy wykorzystać specjalny wyciorek.
  • Filtr słuchawki po osuszeniu można wyczyścić za sprawą małej szczoteczki. Uwaga: w czasie czyszczenia uważać na to, by nie wpychać woskowiny wgłąb filtra, a także nie przebić jego struktury, co będzie wiązało się z jego uszkodzeniem. 
  • W przypadku, gdy filtr jest mocno zabrudzony, należy wymienić go na nową część.

Jak wymienić baterię na nową?

Pielęgnacja aparatów słuchowych to jedno – warto pamiętać o tym, że urządzenia te działają dzięki bateriom, które z czasem trzeba wymienić na nowe. Dlatego też na koniec dzisiejszego artykułu przybliżymy w paru krokach proces ich wymiany.

  1. Na początku należy otworzyć komorę baterii (najczęściej jest to wystający element obudowy, za który można pociągnąć).
  2. Następnie usunąć zużytą baterię – najłatwiej za sprawą małego przyrządu zawierającego magnes.
  3. Kolejnym krokiem jest usunięcie naklejki zabezpieczającej z nowej baterii. Jeśli bateria jest wilgotna, należy przetrzeć ją za pomocą ściereczki.
  4. Przed włożeniem nowej baterii należy odczekać około minuty lub dwóch minut – w tym czasie bateria się napowietrzy.
  5. Po tym czasie należy włożyć nową baterię, zwracając uwagę na bieguny (znak plusa i minusa musi odpowiadać znakom na aparacie).
  6. Na koniec zamknąć komorę baterii i gotowe!

Masz pytania dotyczące pielęgnacji lub zakupu aparatu słuchowego? Odezwij się do Omnifon!

Czyszczenie aparatów słuchowych nie jest niczym skomplikowanym, choć na początku może wydawać się dosyć problematyczne dla osób obawiających się o uszkodzenie poszczególnych elementów urządzenia. Nic w tym złego – w końcu robiąc coś pierwszy raz, każdy może mieć mniejszy lub większy problem. 

W tym miejscu możemy zaoferować swoją pomoc – protetycy Omnifon w jednym z oddziałów (w Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Wrocławiu, Wejherowie, Baninie) z chęcią udzielą porad dotyczących prawidłowej pielęgnacji aparatów słuchowych i pokażą, w jaki sposób dokonać profesjonalnej konserwacji. Dlatego też, jeżeli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do nas! Czekamy na Ciebie w jednym z wyżej wymienionych miast. 

Zapraszamy również na audiometryczne badanie słuchu, które wykonujemy całkowicie bezpłatnie (w każdym lokalu). Na miejscu nasi protetycy pomogą również m.in. w kwestii doboru aparatu słuchowego i nie tylko – widzimy i słyszymy się w jednej z naszych placówek!