Niedosłuch przewodzeniowy, czyli jaki? Wszystko, co warto wiedzieć na temat tego zaburzenia słuchu

Niedosłuch przewodzeniowy, czyli jaki? Wszystko, co warto wiedzieć na temat tego zaburzenia słuchu

Niedosłuch przewodzeniowy jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń narządu słuchu. Przypadłość ta może dotknąć niemalże każdego z racji tego, że występuje nagle, będąc efektem zmian, które zaszły w zewnętrznym kanale słuchowym. Choć na początku nie każdy może być świadomy, z jakim problemem się boryka, po czasie może odczuć dyskomfort w postaci problemów z prawidłowym odbieraniem dźwięków, a także rozumieniem mowy. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o niedosłuchu przewodzeniowym, omawiając najważniejsze zagadnienia z nim związane, czyli: czym się objawia, jakie są przyczyny powstawania tego ubytku słuchu czy też jak wygląda jego leczenie. Serdecznie zachęcamy do dalszej lektury – zespół Omnifon.

Parę słów na temat niedosłuchu przewodzeniowego – czym właściwie jest to zaburzenie?

Niedosłuch przewodzeniowy jest rodzajem niedosłuchu, w którym uszkodzeniu ulegają elementy przewodzące dźwięk z ucha zewnętrznego do ucha wewnętrznego. Ważną kwestią, nad którą warto się pochylić, jest fakt, że jest to zaburzenie słuchu, które w żaden sposób nie jest zależne od wieku – nie postępuje ono wraz ze starzeniem się organizmu, dlatego może pojawić się zarówno o młodszych, jak i starszych osób, skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie – w szczególności w hałasie.

Niedosłuch przewodzeniowy a odbiorczy 

Niedosłuch przewodzeniowy występuje znacznie rzadziej, aniżeli niedosłuch odbiorczy – warto wiedzieć, że nie należy utożsamiać tych dwóch typów ubytku słuchu. Dlaczego?

Warto mieć świadomość, że przewodzeniowy ubytek słuchu polega na tym, żedźwięk nieprawidłowo dostaje się do ucha wewnętrznego. W przypadku odbiorczego niedosłuchu dźwięk przedostaje się w sposób prawidłowy – w nieprawidłowy sposób jest jednak przetwarzany przez ucho wewnętrzne.

Co więcej, w przypadku przewodzeniowego ubytku słuchumożemy podjąć leczenie, które pomoże pozbyć się tego problemu i przywrócić narząd do sprawności, z kolei, jeśli chodzi o niedosłuch odbiorczy, występujące w uchu zmiany najczęściej mają charakter nieodwracalny, co wiąże się z koniecznością założenia aparatu słuchowego przez pacjenta.

Objawy niedosłuchu przewodzeniowego

Po czym poznać, że do czynienia mamy z przewodzeniowym ubytkiem słuchu? Same objawy mogą się różnić w zależności od stopnia zaburzenia, a także jego przyczyn. Do najczęstszych sygnałów zaliczyć można:

  • przytłumione lub zniekształcone słyszenie dźwięków,
  • problemy z prawidłowym rozumieniem mowy (głównie w hałasie),
  • słyszenie szumu w uszach,
  • trudności z rozpoznaniem wysokich dźwięków (np. śpiew ptaków),
  • ból bądź dyskomfort uszu,
  • uczucie zatkanego ucha.

Zapalenie ucha lub ciało obce w przewodzie, czyli jakie są przyczyny niedosłuchu przewodzeniowego?

Przewodzeniowy ubytek słuchu, o którym rozmawiamy przy okazji dzisiejszego artykułu, może być spowodowany wieloma czynnikami – niektóre z nich są mnie inne z kolei bardziej poważne. Do przyczyn występowania niedosłuchu przewodzeniowego zaliczyć można:

  • choroby uszu (zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego, otoskleroza),
  • korek woskowy, który powstaje w wyniku nadmiernego wytwarzania woskowiny usznej,
  • infekcje ucha,
  • ciało obce np. w postaci małego przedmiotu, ale nie tylko; problem tego typu tyczy się w szczególności dzieci; ciało obce może znaleźć się w przewodzie również w wyniku urazów głowy lub wypadków,
  • guz (w okolicy nerwu słuchowego lub mózgu); sytuacja ta objawia się jednostronną głuchotą,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • skutki leczenia farmakologicznego (leki ototoksyczne),
  • zmiany powstałe w okolicach błony bębenkowej, 

Badanie słuchu, czyli diagnostyka przewodu słuchowego – podstawa ku powrotowi do zdrowia

Podejrzewając niedosłuch przewodzeniowy, należy niezwłocznie udać się do lekarza laryngologa bądź protetyka słuchu w celu przeprowadzenia badania słuchu, Często wykonywanym badaniem w celu potwierdzenia tego typu ubytku słuchu jest audiometria tonalna, ale nie tylko – do innych podstawowych badań zalicza się również otoskopię, audiometrię słowną oraz tympanometrię, dzięki której możliwe jest określenie przyczyn występowania niedosłuchu przewodzeniowego.

Jak powinno wyglądać leczenie niedosłuchu przewodzeniowego?

Leczenie niedosłuchu przewodzeniowego może obejmować terapie dźwiękowe takie jak amplifikacja dźwięku za pomocą aparatu słuchowego, a także leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. W przypadku zakażenia ucha leczenie może polegać na stosowaniu antybiotyków. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie ciała obcego z ucha, a także usunięcie woskowinylub nawet przeprowadzenie operacji takiej jak tympanoplastyka, która pozwala przywrócić prawidłowe przewodzenie dźwięku.

Podejrzewasz u siebie niedosłuch przewodzeniowy lub inne problemy ze słuchem? Odwiedź Omnifon i odzyskaj komfort życia już dziś!

Jak wspomnieliśmy wyżej – podstawą do tego, by przywrócić narząd słuchu do sprawności, jest wykonanie odpowiednich badań słuchu. Na takowe zapisać możesz się w jednej z placówek Omnifon – nasza firma posiada oddziały w wielu miastach Polski jak Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Gliwice, Wejherowo czy Banino. Jeżeli podejrzewasz u siebie uszkodzenie słuchu i nie wiesz, czy Twoje problemy są chwilowe i wynikają np. z zatkania uszu, czy też mają charakter przewlekły i wymagają interwencji lekarskiej, umów wizytę już dziś. W naszej firmie pracują doświadczeni, certyfikowani i empatyczni protetycy słuchu, którzy wykonają dla Ciebie bezpłatne badanie słuchu, a także pomogą w wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego (jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba).

 

Przeczytaj również: