Rodzaje aparatów słuchowych – czym się różnią poszczególne modele i który z nich wybrać?

Rodzaje aparatów słuchowych – czym się różnią poszczególne modele i który z nich wybrać?

Osoby, które cierpią na różnego rodzaju ubytki słuchu, często muszą rozważyć kupno aparatu słuchowego. To właśnie dzięki temu urządzeniu mogą cieszyć się dobrym słyszeniem dźwięków i tym samym – odzyskać komfort życia. Aby jednak tak się stało, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego modelu – źle dopasowany aparat nie spełni swojego podstawowego zadania, powodując dodatkowy dyskomfort np. uciskiem ucha, ale nie tylko. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka podstawowych typów aparatów słuchowych, o których rozmawiamy w dzisiejszym artykule. Czym się różnią od siebie? Jak wybrać idealny model? O tym w dalszej części wpisu – zachęcamy do lektury!

Dlaczego aparat słuchowy musi być dopasowany indywidualnie do pacjenta?

Zanim przejdziemy do tego, jakie są rodzaje aparatów słuchowych, omówmy bardzo ważną kwestię, a mianowicie to, dlaczego właściwie tak ważne jest, by dobrze dopasować model do ucha.

Odpowiedź jest tutaj prosta – niedopasowany sprzęt poskutkuje dyskomfortem, co będzie spowodowane ocieraniem się o przewód słuchowy. Takie użytkowanie z kolei szybko zniechęci do dalszego noszenia, co oczywiście jest niezalecane w momencie, gdy protetyk słuchu lub lekarz dadzą ku temu wskazanie. W niektórych przypadkach obudowa aparatu może powodować uciski, które z kolei prowadzą do nieprzyjemnego bólu. A to wcale nie koniec – jeśli urządzenie nie zostało odpowiednio dopasowane, może to skutkować jeszcze gorszym odbieraniem dźwięków, a także problemami ze zrozumieniem mowy, co z kolei może prowadzić do izolacji społecznej.

Budowa aparatów słuchowych

Modele aparatów (o których pomówimy w następnym akapicie) niezależnie od rodzaju, mają podobną do siebie budowę. Składają się one bowiem z kilku podzespołów odpowiedzialnych za przesyłanie wysokiej jakości dźwięków. Do takowych komponentów zalicza się:

  • mikrofon wychwytujący dźwięki z otoczenia,
  • procesor, który przetwarza dźwięki otrzymane od mikrofonu i dostosowuje je do potrzeb pacjenta; w zależności od modelu aparatu może pełnić różną funkcję (redukować szum, dokonywać korekty częstotliwości lub natężenia dźwięku),
  • głośnik emitujący przetworzone dźwięki do ucha,
  • baterie zasilające lub akumulator.

Zauszny, wewnątrzuszny, analogowy, cyfrowy, czyli kilka słów o rodzajach aparatów słuchowych

Przejdźmy do sedna artykułu i przedstawmy po kolei każdy rodzaj aparatów słuchowych, które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Zauszne aparaty słuchowe (BTE, RIC)

Słuchowe aparaty zauszne to modele, które umieszane są za uchem (a konkretniej tuż nad małżowiną uszną). Dźwięk w tym typie urządzeń przekazywany jest do ucha za sprawą przewodu, a także wkładki, która jest indywidualnie dopasowywana do kształtu ucha pacjenta.

Aparaty zauszne są obecnie najpopularniejszymi modelami, z jakimi możemy się spotkać. Za ich popularnością przemawiają poszczególne zalety takie jak łatwość obsługi, trwałość, możliwość ładowania za pomocą przenośnej ładowarki (jeżeli zasilane są akumulatorem), a także obecność dodatkowych funkcji jak redukcja szumów czy możliwość połączenia się ze smartfonem, radiem czy też telewizorem.

Do wad takich aparatów zaliczyć trzeba to, że są widoczne i mogą sprawiać problemy u osób noszących okulary, które mogą nachodzić na ich obudowę.

Co ważne: aparaty słuchowe zauszne mogą posiadać również słuchawkę zewnętrznąsą to tzw. modele RIC (Receiver in Canal).

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe (ITE, ITC, CIC)

Aparaty wewnątrzuszne w przeciwieństwie do nausznych modeli umieszcza się nie na uchu, a we wnętrzu przewodu słuchowego, przez co można o nich powiedzieć, że są modelami dyskretnymi i małymi, co dla wielu osób jest główną zaletą (nie są one widoczne). Wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe w pracy wykorzystują naturalną akustykę małżowiny usznej.

Co ważne – w przypadku aparatów wkładanych do kanału słuchowego, można mówić o dodatkowym podziale na:

  • modele wewnątrzuszne ITE (In The Ear), czyli takie, które całkowicie wypełniają małżowinę uszną,
  • aparaty wewnątrzkanałowe ITC (In The Canal) – różnią się one od wspomnianych wyżej urządzeń ITE tym, że nie są wkładane do małżowiny, a jedynie do kanału słuchowego,
  • aparaty całkowicie wewnątrzkanałowe CIC (Complete In Canal) stanowiące najbardziej dyskretną formę; idealne dla osób noszących okulary, a także pozostających aktywnie sportowo.

Analogowe i cyfrowe aparaty słuchowe

Współczesne aparaty słuchowe podzielić można również pod kątem sposobu przetwarzania sygnału dźwiękowego.

  • Analogowe aparaty słuchowe – modele te wykorzystują analogową technologię do wzmocnienia dźwięku, a także przetworzenia sygnału. Obecnie jednak nie są już produkowane – zostały one bowiem całkowicie wyparte przez aparaty cyfrowe. Dlaczego tak się stało? Ze względu na swoje ograniczenia – analogowe aparaty nie są w stanie filtrować oraz redukować hałasów.
  • Cyfrowe aparaty słuchowe – urządzenia, które używają cyfrowej technologii do przetwarzania dźwięków. Wbudowany w takich aparatach procesor przekształca sygnały dźwiękowe, które są bardzo precyzyjnie przetwarzane i dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Co więcej, takie modele oferują wiele zaawansowanych technologicznie funkcji podnoszących komfort użytkowania, w tym: redukcję szumów, dopasowanie dźwięku do różnych sytuacji (cicha rozmowa w bibliotece, głośna konwersacja w miejscu publicznym), możliwość zaprogramowania ustawień wedle własnych potrzeb czy możliwość bezprzewodowego połączenia się z urządzeniami mobilnymi.

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego – na jaki model postawić?

Na koniec pomówmy o tym, po jaki typ aparatu warto sięgnąć.

  • Zauszne aparaty słuchowe będą odpowiednie w szczególności dla osób starszych, u których niedosłuch może postępować w szybkim tempie. Modele zauszne oferują szeroki zakres wzmacniania dźwięków, dzięki czemu osoby z nawet głęboką wadą słuchu, są w stanie dobrze słyszeć.
  • Wewnątrzuszne aparaty słuchowe z kolei są dobrym wyborem dla osób o umiarkowanej wadzie słuchu, a także dla każdego, kto prowadzi aktywny styl życia. Modele te będą odpowiednie dla tych, którzy cenią sobie dyskrecję.

Podejrzewasz u siebie niedosłuch lub inny ubytek słuchu? W takim razie powinieneś wykonać audiometryczne badanie słuchu, dzięki któremu protetyk będzie w stanie ocenić kondycję Twojego narządu i w razie potrzeby skierować do lekarza w celu wdrożenia leczenia. Z tego miejsca zachęcamy do odwiedzenia jednego z oddziałów Omnifon – nasza firma od lat pomaga Polakom odzyskać komfort słyszenia, wykonując wspomniane badania, a także udzielając porad dotyczących wyboru właściwego aparatu słuchowego. Zadbaj o zdrowie razem z nami – zapraszamy! Poniżej przydatne linki, które przekierują Cię na konkretny oddział.

Przeczytaj również: