Ubytek słuchu w postaci niedosłuchu skutecznie obniża komfort życia, sprawiając, że wykonywanie podstawowych czynności może przychodzić z trudnością. Z uwagi na to wiele osób zastanawia się, czy mierząc się z taką przypadłością, może ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. W dzisiejszym artykule pragniemy omówić ten temat i odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania. Zachęcamy do dalszej lektury wpisu, z którego dowiesz się, czy niedosłuch jest niepełnosprawnością i nie tylko. Zapraszamy.
Czym jest niedosłuch?
Niedosłuch jest ograniczeniem, bądź utratą zdolności prawidłowego słyszenia dźwięków – objawia się on obniżeniem czułości narządu, co w wielu przypadkach może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Sam ubytek można podzielić na kilka rodzajów:
- odbiorczy – najczęściej występujący typ niedosłuchu; powstaje w wyniku dysfunkcji ucha wewnętrznego, które nieprawidłowo przetwarza dźwięk,
- przewodzeniowy – rzadziej spotykany rodzaj ubytku, który polega na tym, że dźwięk, który dociera do ucha wewnętrznego, jest zniekształcony,
- mieszany – połączenie wyżej opisanych rodzajów niedosłuchu.
Ubytek słuchu a codzienne funkcjonowanie
Zanim przejdziemy do tego, czy niedosłuch można zaliczyć do jednego ze stopni niepełnosprawności, rozwińmy nieco temat samego funkcjonowania w momencie jego wystąpienia. Ubytek bowiem, choć na początku może nie dawać żadnych objawów, z czasem skutecznie obniża komfort życia. W jaki sposób?
Warto mieć na uwadze, że problem ze słyszeniem dźwięków może znacząco utrudniać komunikację z innymi ludźmi – przykładem są tutaj utrudnione rozmowy zarówno na żywo, jak i przez telefon. Co więcej, każde spotkanie towarzyskie powoduje dyskomfort z racji na podniesiony poziom hałasu np. w restauracji czy na ulicy w czasie spaceru – nawet szum samochodów może być naprawdę problematyczny. Taki stan rzeczy może spowodować, że osoba dotknięta ubytkiem słuchu wycofa się społecznie, co z kolei może poskutkować nawet problemami natury psychicznej ze względu na obniżenie poczucia własnej wartości. Co więcej, zaburzona komunikacja wpływa negatywnie również na możliwości zawodowe oraz edukacyjne.
Głęboki, nieleczony niedosłuch może doprowadzić również do bardzo niebezpiecznych sytuacji mogących nieść zagrożenie dla zdrowia i życia, czego przykładem jest zwykłe pójście na zakupy i nieusłyszenie np. klaksonu samochodu lub dzwonka rowerowego.
Czy zatem uszkodzony narząd słuchu można zaliczyć do niepełnosprawności?
Mając świadomość, że ubytek słuchu może mieć znaczny wpływ na ograniczenie swobodnej komunikacji, która z kolei powoduje m.in. trudności w rozmowie z innymi, stres, samotność czy nawet problemy w życiu zawodowym, można przejść do sedna, a mianowicie tego, czy niedosłuch można uznać za niepełnosprawność.
W tym miejscu warto podeprzeć się definicją niepełnosprawności według WHO, która mówi o tym, że jest to ograniczenie lub niemożność prowadzenia aktywnego życia w taki sposób, jaki zostało uznane to za normę dla zdrowego człowieka. Niedosłuch wpasowuje się w tę myśl z racji tego, że jest to zaburzenie słuchu, przez które osoba nie jest w stanie prawidłowo rozpoznawać i różnicować zjawiska dźwiękowe, w tym głównie mowę.
Dlatego też mówiąc krótko: tak, niedosłuch można uznać za niepełnosprawność.
Stopnie niedosłuchu a niepełnosprawność
Ważnym aspektem w orzekaniu o niepełnosprawności jest stopień niedosłuchu – im ubytek jest większy, tym stopień jest wyższy. Warto mieć na uwadze również, że lekki niedosłuch nie będzie powodował trudności w życiu codziennym w takim wymiarze, jak głęboki ubytek. Mówiąc o samych stopniach niedosłuchu, to prezentują się one następująco:
- 20-40 dB – niedosłuch lekki,
- 41-70 dB – niedosłuch umiarkowany,
- 71-90 dB – niedosłuch duży,
- >90 dB – niedosłuch głęboki.
Na tym jednak nie koniec – bardzo wysokie ubytki przeradzają się w głuchotę, czyli przypadłość, w której słyszenie dźwięków w jednym lub obojgu uszów praktycznie, lub całkowicie zanika.
Wydanie orzeczenia o niepełnosprawności w przypadku ubytku słuchu w praktyce
To, jaki stopień niepełnosprawności przy niedosłuchu można otrzymać, zależy od stopnia upośledzenia tego narządu. Pacjenci, którzy zgłaszają się z problemami protetyka słuchu lub laryngologa często otrzymują lekki stopień niepełnosprawności (grupa trzecia), choć wszystko to zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby – jeżeli posiada się dokumentację potwierdzająco głębszy ubytek, grupa niepełnosprawności będzie inna.
Stopień określany jest przez powiatowy zespół orzekający, który na podstawie komisji lekarskiej, a także przedstawionych dokumentów medycznych podejmuje decyzję o przypisaniu pacjenta do danej grupy.
Dofinansowanie aparatów słuchowych i nie tylko, czyli do czego potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku niedosłuchu?
Nie jest to tajemnicą, że osoba cierpiąca na niedosłuch, musi podjąć odpowiednie środki, by móc prawidłowo funkcjonować. Podstawą w polepszeniu słyszenia dźwięków jest założenie aparatu słuchowego – taki sprzęt wiąże się jednak ze sporym wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Nie każda osoba może sobie pozwolić na uiszczenie tego typu opłaty, dlatego przypisanie do konkretnej grupy inwalidzkiej jest bardzo ważne pod kątem ewentualnego dofinansowania zakupu aparatu słuchowego i innych pomocy. Takowe dofinansowanie można otrzymać z PFRON i tym samym ułatwić sobie sprawne zakupienie niezbędnych przyrządów ułatwiających codzienne życie. Aby móc się o nie starać, należy złożyć odpowiedni wniosek (wraz z załącznikiem) ze strony urzędu miejskiego (MOPR) bądź Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W skład niezbędnej dokumentacji wchodzi:
- wniosek o przyznanie orzeczenia,
- zaświadczenie lekarskie,
- oraz opcjonalnie oświadczenie o miejscu pobytu pacjenta.
Bezpłatne badanie słuchu, pomoc w doborze aparatu słuchowego i w ubieganiu się o dofinansowanie – Omnifon
Problemy ze słuchem mogą dotknąć dosłownie każdego. Warto pamiętać, że ubytek słuchu nie jest domeną jedynie starszych osób, dlatego w przypadku, gdy poczuje się pierwsze objawy (np. szum w uszach, gorsze słyszenie i zrozumienie mowy, konieczność słuchania telewizora, czy radia na takim poziomie, który przeszkadza innym), warto udać się na audiometryczne badanie słuchu.
Tego typu usługi oferuje m.in. Omnifon, czyli firma, dla której najważniejsze jest, aby każda osoba mogła korzystać w pełni z uroków życia i nie miała problemów z prawidłowym słyszeniem dźwięków. Jeżeli czujesz, że Twój słuch wymaga kontroli, umów bezpłatną wizytę w jednymnaszych oddziałów i zadbaj o narząd słuchu już dziś. Na miejscu otrzymasz fachowe wsparcie w kwestii doboru aparatu słuchowego, a także pomoc w refundacji do aparatów słuchowych i nie tylko. Zapraszamy!
Przeczytaj również:
- Przyczyny niedosłuchu
- Głuchota – skąd się bierze, czym się objawia i czy można ją wyleczyć
- Niedosłuch przewodzeniowy
- Niedosłuch – definicja, rodzaje, stopnie, leczenie i konsekwencje