Usłysz w stereo, czyli dlaczego potrzebujesz aparatu słuchowego w obu uszach!

Usłysz w stereo, czyli dlaczego potrzebujesz aparatu słuchowego w obu uszach!

Jeden czy dwa aparaty słuchowe – to jedno z pytań, jakie często zadają sobie osoby mające problem ze słuchem. Tego typu wątpliwości mogą pojawiać się ze względu na panujące przekonanie, że ubytek słuchu tyczy się jednego ucha – w większości przypadków jednak występuje on obustronnie. Chcąc podnieść swój komfort życia, zdecydowanie warto rozważyć założenie nie jednego, a dwóch aparatów słuchowych! O tym, co za tym przemawia, odpowiadamy w dalszej części artykułu, na który serdecznie zapraszamy każdego, kto chce zadbać o swój słuch i cieszyć się dobrym słyszeniem dźwięków o każdej porze. 

Dlaczego dwa aparaty słuchowe?

Na samym początek odpowiedzmy sobie na postawione pytanie w bardzo obrazowy sposób: czy wychodząc z domu, założymy tylko jednego buta? A może, mając wadę wzroku, założymy tylko połowę okularów? Choć takie przykłady mogą brzmieć abstrakcyjnie, warto mieć na uwadze, że nikt z nas w ten sposób nigdy nie postąpi. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ze względu na nasz komfort swobodnego poruszania się i codziennego funkcjonowania – a raczej jego brak.

Podobnie jak w przypadku butów czy okularów sytuacja wygląda dla aparatu słuchowego – choć fizycznie możliwe jest założenie go jedynie do jednego ucha, warto mieć na uwadze, że takie rozwiązanie nie będzie komfortowe dla naszego słuchu i tym samym całego naszego organizmu.

Słuch, czyli narząd parzysty

Nie bez powodu posiadamy dwoje uszów, stąd też należy pamiętać, że pełen komfort słyszenia dźwięków możliwy jest tylko wtedy, gdy tylko oba z nich funkcjonują w prawidłowy sposób. W tym miejscu przejdźmy jednak do samego słuchu – z racji na to, że jest on narządem parzystym, różnego rodzaju ubytki występują najczęściej obustronnie

Działanie uszu można porównać do oczu, które pracując wspólnie, tworzą jeden obraz. Dzięki obuusznemu słyszeniu jesteśmy w stanie usłyszeć dźwięki w odpowiedniej głębi, tonie i balansie

Dlatego też tak ważne jest, aby zakładać dwa aparaty słuchowe, które podobnie jak uszy współpracują ze sobą, zapewniając jak najbardziej naturalne odtworzenie dźwięków płynących z otoczenia.

Do czego może prowadzić założenie aparatu do jednego ucha?

Jak więc można się domyślić z powyższych akapitów, najefektywniej słyszymy wtedy, gdy mamy możliwość odbierania dźwięków za sprawą obojga uszów. W tym miejscu przejdźmy jednak do kwestii założenia tylko jednego aparatu – warto bowiem być świadomym, że taka praktyka może prowadzić do jeszcze większych problemów ze słuchem. Dlaczego tak się dzieje?

Przy protezowaniu tylko jednego ucha, w momencie, gdy niedosłuch dotyczy obu uszów, występuje możliwość wystąpienia zjawiska tzw. deprywacji słuchowej, w wyniku której dochodzi do wytworzenia „cienia głowy”.

Jeden aparat słuchowy a deprywacja słuchowa

Zjawisko, o którym wspomnieliśmy wyżej, polega na maskowaniu przez mózg dźwięków, które pochodzą z ucha nieprotezowanego, w którym rozwinęły się ubytki słuchy. Taki stan rzeczy wpływa negatywnie nie tylko na jakość słyszenia, ale powoduje również pogłębienie niedosłuchu w uchu, w którym nie ma aparatu słuchowego

Tak więc w tym miejscu mamy kolejny – tak naprawdę najważniejszy – powód, dla którego nie warto decydować się na protezowanie tylko jednego ucha. Noszenie jednego aparatu słuchowego, zamiast podnieść komfort życia, przyczynia się tak naprawdę do jego obniżenia, powodując jednocześnie jeszcze większe problemy ze słuchem.

Noszenie dwóch aparatów słuchowych, czyli komfort słyszenia każdego dnia

Niezaprzeczalnym faktem jest, że komfort życia jest o wiele większy w momencie, gdy decydujemy się na założenie dwóch aparatów słuchowych. Dlaczego? Dzieje się tak ze względu na to, że głośność w obu urządzeniach jest ustawiona na niższym poziomie, aniżeli w jednym aparacie. Co więcej, synergiczne działanie pozytywnie wpływa również na ogólną jakość odbieranego dźwięku. To jednak nie koniec korzyści, jakie niesie ze sobą protezowanie obu uszów – stosowanie dwóch aparatów słuchowych stymuluje mózg i jego zdolność do rozróżniania dźwięków, a także wzmacnia odbiór mowy.

Zainteresował Cię dzisiejszy artykuł? Jeżeli tak, to zostań z nami na dłużej i regularnie odwiedzaj naszą stronę, na której publikujemy artykuły mające na celu uświadomienie każdego o tym, jak ważną rolę odgrywa słuch w naszym życiu oraz to, w jaki sposób go pielęgnować i uchronić się przed potencjalnymi ubytkami. 

W tym miejscu zachęcamy do zapisania się na bezpłatne badanie słuchu w Omnifon w jednym z naszych oddziałów. Jesteśmy obecni w wielu miastach Polski, w tym w Łodzi, Gdyni, Gdańsku, Wrocławiu, Gliwicach, Wejherowie i Baninie. Odwiedzając nas, masz szansę sprawdzić kondycję swojego słuchu, a także otrzymać pomoc ze strony profesjonalnego protetyka w kwestii doboru odpowiedniego aparatu słuchowego. Zapraszamy każdego zainteresowanego!