Czy aparat słuchowy naprawdę leczy niedosłuch?

Czy aparat słuchowy naprawdę leczy niedosłuch?

Słyszenie i rozumienie mowy to niezwykle skomplikowany proces, który zależy nie tylko od prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu, ale także od zaawansowanych procesów kojarzeniowych i wspomagających, które są rezultatem rozwoju centralnego układu nerwowego. W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemem niedosłuchu, który znacząco może wpływać na jakość życia i relacje z innymi ludźmi. Czy jednak aparat słuchowy jest rozwiązaniem, które w pełni rozwiązuje tę dolegliwość? Odpowiadamy!

Jakie korzyści może przynieść noszenie aparatu słuchowego?

Niedosłuch może mieć różne przyczyny — starzenie się, infekcje ucha, urazy głowy, długotrwałe narażenie na hałas i wiele innych. Osoby z niedosłuchem najczęściej odczuwają dyskomfort w codziennym życiu, mając trudności z uczestniczeniem w różnych sytuacjach społecznych, dlatego w takim przypadku szczególnie warto rozważyć noszenie aparatu słuchowego. Jakie są jego korzyści?

Odpowiednio dobrany do naszych potrzeb przez protetyka aparat, przede wszystkim poprawia komunikację werbalną i zwiększa pewność siebie podczas rozmów. Ponadto może on pomóc w redukcji szumów usznych, będących częstym problemem towarzyszącym osobom z niedosłuchem oraz wpływać korzystnie na utrzymanie zdolności mózgu do interpretowania dźwięków i zapobiec pogorszeniu się funkcji słuchowych.

Jak działa aparat słuchowy i czy może pomóc w leczeniu niedosłuchu?

Aparat słuchowy na głęboki niedosłuch pomaga słyszeć lepiej poprzez wzmacnianie dźwięków docierających do ucha. Wszystko dzieje się jednak tylko wtedy, gdy jest on odpowiednio dostosowany przez specjalistę do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz różnych rodzajów wad, takich jak m.in. niedosłuch centralny. Aparat słuchowy, pomimo że nie wylecza niedosłuchu, poprawia jakość życia użytkowników, ułatwiając codzienne sytuacje, jak rozmowy czy słuchanie muzyki oraz zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych związanych z niedosłyszeniem, np. izolacji społecznej czy depresji.

Skuteczność zależy głównie od stopnia problemu, jednak nie musimy się obawiać, że nasza wada jest zbyt duża, gdyż na rynku istnieją także aparaty słuchowe na głęboki niedosłuch czy zaburzenia przetwarzania centralnego, które występują jednocześnie z niedosłuchem obwodowym, pomagając w rozpoznawaniu i rozumieniu sygnałów mowy. Istotne są jednak regularne wizyty kontrolne dla monitorowania postępów w leczeniu.

Jak dobrać odpowiedni aparat słuchowy i jakie są koszty związane z jego zakupem?

Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego jest kluczowy dla osiągnięcia najlepszych efektów w leczeniu niedosłuchu. Warto skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi badania słuchu i pomoże wybrać urządzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów słuchowych, takie jak:

  • aparaty słuchowe nauszne (BTE) – umieszczone za małżowiną uszną, gdzie dźwięk przekazywany jest za pomocą przewodu oraz wkładki dopasowanej do ucha użytkownika,
  • aparaty słuchowe wewnątrzuszne (ITE) – korzystające z naturalnej akustyki małżowiny usznej pacjenta oraz wykonywane w oparciu o wycisk ucha.

Każdy z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania oraz możliwości finansowe przed podjęciem decyzji o zakupie. Koszta mogą być bardzo różne, w zależności od rodzaju, funkcji oraz producenta, dlatego warto skorzystać z porad specjalisty oraz sprawdzić możliwość uzyskania refundacji na aparat słuchowy ze strony NFZ lub innych instytucji wspierających osoby z niedosłuchem.

Jak dbać o aparat słuchowy, aby zapewnić sobie najlepszą jakość dźwięku i wydłużyć jego żywotność?

Aby zapewnić sobie najlepszą jakość dźwięku oraz wydłużyć żywotność aparatu słuchowego, niezbędne jest odpowiednie dbanie o urządzenie. Przede wszystkim należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz — w tym celu skorzystać można ze specjalnych preparatów oraz miękkiej ściereczki. Ważne jest także kontrolowanie stanu baterii i wymiana jej na nową w odpowiednim czasie oraz sprawdzanie stanu wkładki dousznej, której ewentualna wymiana może być konieczna. Dzięki temu dźwięk będzie docierał do ucha bez przeszkód, a aparat będzie działał sprawniej.

Alternatywne metody leczenia niedosłuchu — czy warto zastanowić się nad innymi opcjami niż aparat słuchowy?

Oprócz popularnych aparatów słuchowych istnieją alternatywne metody leczenia niedosłuchu, a ich wybór zależy od potrzeb pacjenta oraz rodzaju i stopnia jego niedosłuchu. Wszczep ślimakowy jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem stosowanym w ciężkim niedosłuchu, który implantuje się chirurgicznie w uchu, w celu bezpośredniej stymulacji nerwu słuchowego, umożliwiającego przekazywanie sygnałów dźwiękowych do mózgu. Terapia dźwiękowa z kolei wykorzystuje specjalistyczne urządzenia emitujące dźwięki o określonej częstotliwości i natężeniu, mające na celu poprawę funkcjonowania układu słuchowego.

Przed podjęciem decyzji o alternatywnej metodzie leczenia, warto skonsultować się ze specjalistą, aby ocenić najlepszą opcję dla naszej indywidualnej sytuacji. Takie wsparcie oferuje Omnifon — skontaktuj się z nami w celu umówienia na badanie słuchu, gdzie nasi protetycy pomogą dobrać Ci odpowiedni dla Twoich potrzeb aparat słuchowy!

 

Przeczytaj również: