Jak działa aparat słuchowy?

Jak działa aparat słuchowy?

Aparat słuchowy jest niezwykle ważnym urządzeniem, które służy do wzmacniania dźwięków. Dzięki temu osoby z uszkodzonym zmysłem słuchu mogą je we właściwy sposób rozpoznać i zidentyfikować. Przyrząd ten dobrany we właściwy sposób może znacznie poprawić komfort życia i stanowić istotny element w procesie rehabilitacji. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak działa aparat słuchowy oraz jakie jego rodzaje możemy wyróżnić.

Jakie są rodzaje aparatów słuchowych i dla kogo są przeznaczone?

Aparaty słuchowe dzielą się na cztery modele, różniące się między sobą miejscem ich noszenia, a także sposobem działania. 

  • aparaty zauszne (RIC) – umieszcza się je za małżowiną uszną; ich zasadnicze elementy schowane są za uchem, a za sprawą cienkiego przewodu połączone są z wkładką wewnątrzuszną, która dopasowana jest do przewodu słuchowego; aparaty te przeznaczone są dla osób ze znacznym ubytkiem słuchu oraz tych które, posiadają węższe przewody słuchowe,
  • aparaty wewnątrzkanałowe (IIC) – to urządzenia, które częściowo mieszczą się w przewodzie słuchowym zewnętrznym; są one bardziej dyskretne niż aparaty zauszne i nadają się dla osób, które posiadają lekki bądź umiarkowany ubytek słuchu,
  • aparaty douszne (CIC) – nosi się je w przewodzie słuchowym zewnętrznym, dlatego wymagają personalizacji i indywidualnego dostosowania do kształtu małżowiny usznej; przeznaczone są dla osób z niedosłuchem małego i średniego stopnia,
  • aparaty zauszne ze zintegrowaną słuchawką w przewodzie (BTE) – to urządzenia przeznaczone dla osób z głębokim ubytkiem słuchu; posiadają wkładkę ze zintegrowaną słuchawką oraz są znacznie mniejsze od klasycznych aparatów zausznych.

Aparaty słuchowe – jak działają?

Niezależnie od modelu aparaty słuchowe składają się z trzech podstawowych części do przenoszenia dźwięków z otoczenia do ucha i zwiększenia ich natężenia, a są nimi: mikrofon, wzmacniacz oraz głośnik. Aparat słuchowy dzięki zastosowaniu niezwykle czułego mikrofonu zbiera dźwięki z otoczenia, a następnie zamienia fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny, którego dźwięki zostają wzmocnione, jednocześnie redukując szumy dochodzące z otoczenia. Natomiast przy pomocy specjalnego chipu i wzmacniacza taki dźwięk jest konwertowany na kod cyfrowy, który jest analizowany i dostosowywany do ubytku słuchu. Dzięki miniaturowej słuchawce tak dostosowane dźwięki zostają doprowadzone do błony bębenkowej. Aparaty słuchowe dają możliwość osobom niedosłyszącym na swobodne funkcjonowanie oraz wyeliminowanie zakłóceń i otaczających ich hałasów.

Działanie i dostrajanie aparatów słuchowych

Aparat słuchowy to urządzenie, którego działanie powinno być dobrane do indywidualnego rodzaju ubytku słuchu, a także oczekiwań, jakie ma osoba, która będzie go użytkować.Bardzo ważne jest ustalenie, w jakich sytuacjach niedosłuch stanowi największy problem. Aby aparat słuchowy odpowiednio spełniał swoje funkcje, musi zostać dostrojony i skonfigurowany przez protetyka. Dzięki temu umożliwia on słyszenie dźwięków jak najbardziej zbliżonych do tych normalnych niezależnie od sytuacji. Dodatkowo odpowiednio nastrojony aparat słuchowy wzmacnia i wydobywa z tła te dźwięki, których odbiór powoduje problemy, natomiast eliminuje wszelkie inne zakłócenia.

Podsumowanie

Aparaty słuchowe to specjalistyczne urządzenia, które przeznaczone są dla osób z uszkodzonym zmysłem słuchu. Są one wyposażone w trzy podstawowe elementy takie jak mikrofon, wzmacniacz oraz głośnik, których zadaniem jest przekształcanie dźwięków z otoczenia oraz wzmocnienie ich natężenia. Ponadto dzielą się one na cztery modele, które różnią się między sobą specyfikacją i charakterystyką, a każdy aparat słuchowy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Należy również pamiętać, że są to wyroby medyczne. Dlatego zawsze używaj ich zgodnie z instrukcją, a w przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż produkty te mogą nie być odpowiednie dla Ciebie.

 

Przeczytaj również: