Słuchawki to akcesoria, dzięki którym możemy swobodnie słuchać ulubionej muzyki niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – czy w domu, czy poza nim np. w autobusie, na rowerze czy na siłowni w czasie treningu. Wiele osób wykorzystuje je również do prowadzenia rozmów telefonicznych, a także oglądania filmów. Choć nie każdy, kto sięga po słuchawki, zastanawia się nad aspektem zdrowotnym, u niektórych użytkowników słuchawek pojawiają się pewne obawy dotyczące tego, czy długotrwałe noszenie ich może uszkodzić słuch – w szczególności, gdy mówimy o głośnym słuchaniu muzyki. W tym artykule odpowiemy na to pytanie i podpowiemy, co warto zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia ubytków słuchu związanych z częstym i długim korzystaniem ze słuchawek.
Słuchanie muzyki na słuchawkach i nie tylko – przyjemność, której można poddawać się godzinami
Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez słuchania muzyki i nie ma w tym nic zaskakującego. W końcu jest to czynność, która pozytywnie wpływa na samopoczucie, a także emocje. Liczne badania zresztą potwierdzają, że muzyka może przyczynić się do zmniejszenia stresu, złagodzenia bólu czy poprawy nastroju. Stąd też wielu ekspertów zaleca, by regularnie słuchać ulubionej muzyki, która może sprawić, że każdy dzień będzie lepszy – warto to jednak robić z głową, mając na uwadze, że długotrwała ekspozycja na głośne dźwięki może być groźna dla słuchu – szczególnie wtedy, gdy odbywa się to przez wiele godzin za sprawą słuchawek.
Czy słuchanie muzyki przez słuchawki jest zdrowe dla ucha?
Słuchać muzyki w słuchawkach czy nie – pytanie, które wraz ze wzrostem świadomości ludzi wobec zdrowia pojawia się coraz częściej. Ciężko jest jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, dlatego, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób się to odbywa, a także o jakim typie słuchawek mowa.
- Warto mieć na uwadze, że problemem dla słuchu jest głośna muzyka – duży hałas może mieć bowiem fatalne skutki w kwestii prawidłowego słyszenia dźwięków i tyczy się to zarówno słuchania przez słuchawki, jak i pójścia na koncert, gdzie spotykamy się z dźwiękami o natężeniu nawet 140 dB. Można więc łatwo dojść do wniosku, że długotrwałe, głośne słuchanie muzyki na słuchawkach jest niezalecane, gdyż może prowadzić do sporych ubytków słuchu, skutecznie obniżając komfort życia, co jednocześnie skutkuje problemami zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
- Ciche słuchanie muzyki na słuchawkach z kolei nie powinno powodować istotnych zmian w narządzie słuchu.
- Niezależnie od poziomu głośności muzyki najbardziej szkodliwe dla uszu są słuchawki douszne, które ze względu na sposób użytkowania, a także swoje niewielkie rozmiary, skutecznie zatykają uszy.
- Osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez słuchawek, powinny sięgać po modele półotwarte.
Jak długo można słuchać muzyki przez słuchawki? To zależy od głośności
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zaczerpnąć do wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Według WHO słuchanie muzyki w ciągu dnia nie powinno trwać dłużej niż godzinę. Co ważne – na uwadze należy mieć oczywiście odpowiedni poziom decybeli, który nie powinien przekraczać 85 dB – jest to mniej więcej taka głośność, jak w przypadku krzyknięcia. Warto więc zadbać o to, by nie przekraczać tej wartości – każda nadwyżka skraca dzienny limit. Dla przykładu słuchanie muzyki na słuchawkach na poziomie 105 dB jest bezpieczne dla uszu jedynie przez maksymalnie 4 minuty – a to często nie wystarczy na przesłuchanie pełnego utworu.
Podsumowując – im wyższy poziom dźwięku docierającego do ucha, a także – im dłuższy czas ekspozycji, tym większa szansa na uszkodzenie słuchu.
Jak zadbać o swój słuch, korzystając ze słuchawek?
Świadome korzystanie ze słuchawek sprawi, że nie będziemy musieli rezygnować z przyjemności i jednocześnie zadbamy o to, by słuch miał się dobrze na dłużej. W jaki sposób? Poniżej lista kroków, jakie warto rozważyć.
- Wybór dobrej jakości słuchawek – słabszej klasy słuchawki często wymagają wyższego poziomu głośności, by móc dobrze usłyszeć dźwięk, co z kolei prowadzi do szybszego uszkodzenia słuchu.
- Ustawienie odpowiedniego poziomu głośności – chcąc bez obaw słuchać muzyki np. przez kilka godzin, warto obniżyć poziom decybeli.
- Robienie przerw – warto zadbać o to, by uszy miały w ciągu dnia chwilę odpoczynku, dlatego np. po każdej przesłuchanej godzinie, warto odłożyć słuchawki na kilkanaście minut.
- Redukcja zewnętrznych hałasów – warto mieć na uwadze, że słuchanie muzyki np. na ulicy, na której panuje duży hałas, sprzyja ustawieniu głośności na wysokim poziomie. Zaleca się korzystać ze słuchawek w miejscach, w których panuje cisza.
Zbadaj swój słuch i zadbaj o komfort życia w Omnifon!
Niezależnie od tego, czy godzinami korzystasz ze słuchawek, czy okazjonalnie (lub też całkowicie ich unikasz) – warto, byś dowiedział/-a się, w jakiej kondycji jest Twój słuch. Z tego miejsca pragniemy zaprosić każdą osobę na bezpłatne badanie słuchu w Omnifon. Jesteśmy przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w ocenie reakcji organizmu na stymulowane dźwięki. Od lat pomagamy pacjentom w odzyskaniu komfortu życia, nie tylko wykonując wspomniane badania audiometryczne, ale również wspierając w kwestii wyboru odpowiedniego aparatu słuchowego i nie tylko. Nasi protetycy pracują w wielu miastach Polski, dzięki czemu nasze oddziały pozostają w zasięgu dla setek tysięcy Polaków. Obecnie świadczymy usługi w Baninie, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Łodzi, Wejherowie i we Wrocławiu. Jesteś z tych okolic? W takim razie zadbaj o swoje zdrowie już dziś – zapraszamy!
Przeczytaj również:
- Jak poprawić słuch bez aparatu słuchowego
- Jak łatwo uszkodzić słuch – hałas i jego wpływ na słyszenie
- Słuch dziecka – kiedy warto wybrać się na badania z pociechą
- Jak zadbać o zdrowie swojego słuchu
- Co może uszkodzić słuch – najczęstsze przyczyny